Vessünk egy pillantást arra, hogy hogyan is alakult ez a kérdés a korábbi generációkban, és most.
A baby boomerek (az 1945 és 1960 között születettek) lassan nyugdíjba vonulnak, de még nem elhanyagolható a számuk a munkaerőpiacon. Az X generációsok (az 1966 és 1980 között születettek) nagy része is még aktív. Ők még jellemzően egy életre választottak karriert, munkát, nem volt ritka, hogy ugyanazon munkahelyen kezdtek, ahonnét aztán nyugdíjba mentek. Ezen generációk számára a felnőtté válásnak volt egyfajta kiszámítható, uniformizált menete, amelyhez a stabil életpálya is hozzátartozott.
Az Y generáció szülöttei (1981-1995) már jóval instabilabb társadalmi és gazdasági közegben kezdtek el dolgozni. Náluk már inkább az individualitáson és a „life long learning”-en van a hangsúly. Már testre szabottabb, változatosabb karrierre vágynak. A Z generáció tagjainak (az 1996 és 2010 közötti születésűeknek) pedig már az Y-nál is fontosabb a rugalmasság és függetlenség. Náluk kifejezetten az önmegvalósítás a cél a karrierben is. Ezen két generációtól tehát már nem idegen az akár többszöri karrierváltás, a távmunka és a projektalapú munkavégzés sem. Gyakran több mindent kipróbálnak, mielőtt elköteleződnének valami iránt.
Hogyan támogathat valakit szakmaválasztásban vagy szakmaváltásban egy pszichológus?
A klasszikus pályaválasztási tanácsadás mellett már egyre több módszer áll rendelkezésre, amelyekkel egy pszichológus karrier kérdésekben segítséget nyújthat. A hagyományos tanácsadástól különbözik az élettervezési tanácsadás. Ennek fókuszában már az egyéni képességek és élettörténetek állnak, szemben a kutatási eredményeken és összehasonlításokon alapuló módszerekkel.
Az élettervezési tanácsadás úttörője Mark L. Savickas, akinek megközelítésében a tanácsadás fő eredménye az, ha a kliens megtalálja, hogy mi a célja az életében. Ez nem egy önálló módszer, hanem inkább egy szemlélet, megközelítési mód, amelyben a pszichológus abban segíti a klienst, hogy lépéseket tegyen egy olyan élet felé, amelyet valóban élni szeretne. Metodikájának alapjai narratív, fókuszált, rövid és megoldásközpontú pszichoterápiás módszereken nyugszanak. Narratívák, élettörténetek feltárásával és a kliensre való teljes ráhangolódással halad a folyamat előre. A cél az, hogy a pszichológushoz forduló meghallja azokat a kiemelkedő pontokat az élettörténetéből, amelyek implicit módon már rendelkezésére állnak és ezeket felismerve képes legyen a tovább lépésre.
Az élettervezési tanácsadás jól működhet nagyobb kamaszoknál és felnőtteknél egyaránt. Több alkalmat érdemes rászánni, mivel kell idő ahhoz, hogy a felszínre hozott emlékekből, információkból összeálljon egy cselekvési terv, és sikerüljön a kitűzött célok felé a konkrét lépéseket megtenni.